23948sdkhjf
Logg inn eller opprett et abonnement for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Maskinregisteret
Annonse
Annonse

P. A. Bachke fremsnakker store Hyundai WIA dreiebenker

Verktøymaskinleverandøren P. A. Bachke har vært leverandør til norsk industri siden 1947, og gir nå de store maskinene fra Hyundai WIA ekstra oppmerksomhet.
Annonse

Hyundai KL7000LY og KL8000LY er tunge CNC-dreiebenker utviklet for krevende maskinering av store og lange emner som akslinger, rør, ventildeler og komponenter til olje, gass, maritim industri og kraftproduksjon.

- Dette er maskiner som passer mange norske bedrifter svært bra, og de er kjent for svært høy stivhet, stor kapasitet og mulighet for dreiing og fresing, sier Knut Chr. Bachke, daglig leder i P.A. Bachke AS.

Annonse

Ekstrem stivhet og stabilitet

Hyundai WIA oppgir opptil 25 prosent høyere stivhet sammenlignet med tradisjonelle skråbedsmaskiner. En av de største fordelene med KL7000LY og KL8000LY serien er den kraftige kombinasjonen av skrå- og flatvange som kjennetegner maskinene. Konstruksjonen sørger for mindre vibrasjoner, bedre overflatefinish, høyere nøyaktighet og mer stabile toleranser ved grovbearbeiding, noe som er spesielt viktig ved tunge kutt i store emner. Serien er bygget for «aggressiv» maskinering med høyt dreiemoment på spindel og girkasse.

Den kraftige hovedspindelen gjør at maskinen tåler grove kutt, håndterer harde materialer, kan kjøre stabilt over lange sykluser og gir høy sponavvirkning. Maskinene er utstyrt med store presisjonslager og girkasse med flere trinn for maksimal kraft ved lave turtall.

Annonse

Y-akse gir flerfunksjoner

KL7000LY og KL8000LY har størst kapasitet i klassen med Ø920mm dreiediameter, Y-akse og roterende verktøy med 140Nm som gjør at man kan frese, bore, gjenge og maskinere komplekse former, samt utføre flere operasjoner i én oppspenning.

- Dette reduserer oppspenningstiden, risiko for oppspenningsfeil, produksjonstid og behov for flere maskiner. Den kilebaserte Y-aksen er ekstra stabil og godt egnet for tung fresing direkte i dreiebenken, og den er perfekt for lange akslinger og rør, forklarer Bachke.

Stor - Større

Hyundai WIA KL8000LY er storebroren til KL7000LY og er laget for enda tyngre emner, større diametere og grovere maskinering. KL7000 er en kraftig allround tungdreiebenk, mens KL8000LY er en spesialist for virkelig store akslinger, rør og massive komponenter.

Annonse

KL8000LY har betydelig større spindelgjennomgang og er perfekt for store rør og akslinger.

Spindelboringen på KL8000LY er hele Ø320 mm, mens «lillebror» har Ø181 mm.

KL8000LYs største styrke er det massive dreiemomentet. Den leverer opptil 7045 Nm dreiemoment via to-trinns girspindel med maks 700 o/min. Den takler ifølge produsenten store emner i stål, Duplex og Inconel og gir mulighet for ekstremt grove kutt, høy stabilitet med store emner, god kontroll i seige materialer og høy metallavvirkning uten vibrasjon.

Redusert varmevandring i spindelen

Hyundai WIA har lagt mye arbeid i å redusere varmevandring i spindelen, og serien er utstyrt med kjøleribber, forbedret varmeavledning, presisjonslager og optimalisert dreiespindel. Resultatet er bedre toleranser over lange sykluser, mer forutsigbar produksjon og mindre behov for korreksjoner.

Annonse

Den "store" forskjellen

- Vi har maskiner som passer godt for det norske markedet, og mens KL7000LY er en tung allrounder for de som ønsker mer hastighet (1500 o/min), den har litt mer allround fleksibilitet og passer en produksjon bestående av store emner, er KL8000LY en spesialisert kraftpakke for ekstrem tungmaskinering, og vil være svært attraktiv innen offshore, subsea, skipsindustri, hydraulikk og energisektoren. Med Hyundai WIA i vår portefølje kan vi tilby et komplett maskinspekter, også når det kommer til store maskiner, konkluderer Knut Chr. Bachke.

For mer informasjon se: www.wiamachine.com og www.pabachke.no

Annonse
Annonse Annonse
BREAKING
{{ article.headline }}
0.188|