23948sdkhjf
Logg inn eller opprett for å lagre artikler
Få tilgang til alt innhold på Maskinregisteret

Element Logic med lagerautomatisering til MEKO

Når MEKO samler sin norske logistikkvirksomhet under ett tak i Vestby, er det et direkte svar på økende kundemengder, skjerpede krav til tilgjengelighet og et behov for å gjøre lagerdriften mer bærekraftig og kostnadseffektiv. Løsningen, som utformes og implementeres i tett samarbeid med Element Logic, blir det mest avanserte anlegget Element Logic har levert i Norge for automatisert lagerlogistikk.

MEKO er et av Nordens ledende selskaper innen bildeler, verkstedsutstyr og biltilbehør. Tidligere har logistikkflytene i Norge vært spredte, i stor grad manuelle og i høy grad avhengige av sentrallageret i Strängnäs, Sverige. Det nye lageret i Vestby, sør for Oslo, er en strategisk satsing på lokal tilstedeværelse, større sortiment, økt kapasitet og fremtidens måte å drive lager på.
– Vi så en mulighet til å samle alle våre flyter på ett sted, og samtidig bygge inn effektivitet og skalerbarhet i hver del. Allerede fra starten identifiserte vi automasjon som en nøkkelkomponent, sier Tor Erik Myrvold, logistikkleder for MEKO Norway.

AutoStore i sentrum – og mye mer

Hjertet i lageret er et AutoStore-system fra Element Logic, med 110.000 kasser, 60 R5-roboter og 34 porter. Transaksjonskapasiteten er imponerende; opptil 1660 kassepresentasjoner per time. Men det er helheten som skiller seg ut.

– Med denne løsningen får MEKO et lager som kan håndtere langt flere ordre, raskere enn før. Vi har simulert ulike flyter og kapasiteter for å sikre at systemet møter både dagens behov og fremtidig vekst. Høy transaksjonskapasitet betyr at varene kommer raskere ut til kundene – noe som blir stadig viktigere i en bransje med høye krav til tempo og presisjon, sier Niklas Poulsen, Account Manager Lead i Element Logic Norge.

”Det mest avanserte anlegget vi har bygget i Norge”

– AutoStore er bare starten, det virkelig unike ligger i hvordan alle delene rundt samspiller; banesystemer, robotpalletering, «put-to-light», bufferområder, sortering og pakking. Dette er det mest avanserte anlegget vi har bygget i Norge og et tydelig eksempel på hvordan vi i Element Logic utvikler helhetlige løsninger for lagerlogistikk. Alle komponentene er nøye koordinert og integrert av Element Logic, noe som sikrer en sømløs og effektiv helhetsløsning, sier Tina Meffert, ansvarlig prosjektleder i Element Logic Norway.

Eksempler på integrerte komponenter:

Automatisk «de-stacker» og bin-lift til kasser

Palleteringsrobot og automatiske stackere

Y-kryss og transportbånd

Bufferområder for destinasjonssortering

Sorteringsområde og batchplukk

«Put-to-light» og «pigeon hole» system ved portene

Avfallsbane

Bygd for vekst – og reell bærekraft

Med sine 32.000 kvadratmeter er lageret dimensjonert for å kunne vokse i takt med virksomheten. AutoStore dekker kun rundt 10 prosent av arealet, men håndterer hoveddelen av alle transaksjoner. Med et skalerbart system på plass finnes det allerede planer for å utvide anlegget når behovet melder seg.
Samtidig har bærekraft vært en rød tråd gjennom hele prosjektet. Bygget er sertifisert etter BREEAM-nivået Very Good, har solceller på taket og energieffektive løsninger i alt fra belysning til emballasje og transport.

Fra visjon til virkelighet

21. mai ble anlegget åpnet og full drift forventes fra 1. juli. Men dette er mer enn et nytt logistikkanlegg; det er en ny måte å jobbe på.
– Dette prosjektet har handlet om å sette en ny standard for MEKO sin kvalitet og service, der deres kunder skal merke forskjellen i leveringspresisjon, sortimentsbredde og tilgjengelighet, avslutter Tina Meffert i Element Logic.

For mer informasjon se: www.elementlogic.net/no

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078