23948sdkhjf

Tre sertifiseringer samtidig hos Lie Blikk

Gjennom en sertifiseringsprosess, med revisjonsselskapet Kiwa på laget, fikk Lie Blikk AS med seg hele organisasjonen og utnyttet anledningen til å nyte fordelene av tre sertifiseringer samtidig.

Lie Blikk AS er en familiebedrift som gjennom 45 år har bygget seg opp fra en tradisjonell blikkenslager til å bli en fasadeentreprenør med egen produksjon og stor maskinpark. Bedriften tilbyr produktutvikling, salg, konstruksjon, produksjon, prosjektgjennomføring og montering av tynnplater, trapper, rekkverk, tak- og fasadeprodukter til bygg, anlegg og industri. De er mer enn bare en blikkenslager , gjennom årene har de også gått frem til å bli en fasadeentreprenør som har faglig stor kompetanse innen sveis, platefaget og blikkenslagerfaget.

Vil bli bedre

Da bedriften sto overfor valget om nytt kvalitetssystem, så de ikke bare etter en teknisk løsning - de så etter en mulighet til å løfte hele organisasjonen.
Med støtte fra Business Advisory teamet i Rambase og revisjonsselskapet Kiwa, valgte den Rogalandsbaserte familiebedriften å gå for tre ISO-sertifiseringer samtidig: 9001 (kvalitetsledelse), 14001 (miljøledelse) og 45001 (arbeidsmiljø og sikkerhet).

– Vi hadde hatt Miljøfyrtårn i flere år, men ønsket å ta neste steg. Både for å møte krav i anbud og fra kunder, men også fordi vi ville bli bedre, sier Eirik Kvilstad Heskja, leder for digitalisering og økonomi.

Involvering og eierskap

Valget om å gjennomføre integrerte revisjoner var bevisst.
– Når vi først skulle gjøre det, ville vi gjøre det skikkelig. Det gjorde det mulig å se prosessene helhetlig og tenke større – både på risiko og muligheter, sier Thomas Paulsen, leder for salg og marked.

Ved å samle alt i en prosess, sparte Lie Blikk As både tid og ressurser internt. I stedet for tre separate workshops og revisjoner, ble alt gjennomført i én runde – noe som gjorde det lettere å se sammenhenger, spesielt mellom HMS og miljø.

En nøkkelfaktor i suksessen har vært involvering og mange i organisasjonen har vært med i prosessen.
- Når folk er involvert, blir det en del av kulturen. Det handler ikke om å innføre et regime, men om å det vi allerede gjør, sier Kvilstad Heskja.

Sertifiseringen ble en måte å dokumentere og forplikte seg til verdiene Lie Blikk allerede sto for: kvalitet kunnskap og kreativitet
– Det er fint å få et stempel på at det vi gjør, er bra, sier Paulsen.

Et samarbeid preget av tillit og læring

Fra første kontakt opplevde Lie Blikk As at Kiwa var imøtekommende og forsto deres behov.
– Renate var flink til å forstå hva vi trengte, spesielt i tilbudsfasen. Hun foreslo Jone som revisjonsleder, og det viste seg å være en veldig god match, forteller Eirik Kvilstad Heskja.

Det personlige preget og nærheten i samarbeidet ble trukket frem som viktig,
– Vi liker å ha folk i rommet, ikke bare digitalt. Det gir trygghet og bygger relasjon.

Revisjonsteamet fra Kiwa, ledet av Jone Lunde, ble opplevd som både ærlige og betryggende.
– Man vet jo ikke helt hva man møter i en slik prosess, så det var veldig godt å ha en person som Jone i bakgrunnen. Han var fleksibel, tilgjengelig og ga oss alltid følelsen av å være godt ivaretatt, sier Kvilstad Heskja.

Læringsaspektet ble også løftet frem som en viktig gevinst.
– Vi fikk mange gode tilbakemeldinger og erfaringer fra revisjonsteamet. Det var ikke bare en kontrolløvelse – det var en mulighet til å lære og forbedre oss, sier Thomas Paulsen.
Han trekker frem at det var nyttig å involvere mange i organisasjonen, og at diskusjonene som oppstod underveis bidro til å forbedre både små detaljer og større prosesser.

– Vi følte oss aldri alene i prosessen. Det var helt greit å ringe og spørre og vi fikk alltid forståelsesfulle svar. Det gjorde at vi kunne fokusere på å gjøre en god jobb – og det er vi stolte av, avslutter Heskja.

Veien videre

Målet for Lie Blikk er klart – bedriften skal inn i nye markeder.

Og, de er langt på vei som en bærekraftig blikkenslager, fasadeentreprenør og produksjonsbedrift med struktur, stolthet og styrke til å levere på stadig større prosjekter – både i bygg, interiør og industri.

– Vi har vært i dialog med kunder som tidligere krevde sertifisering. Nå åpner det seg nye markeder, og vi står sterkere i konkurransen, sier Paulsen.

Lie Blikk AS viser at sertifisering ikke bare handler om dokumentasjon – det handler om kultur, eierskap og fremtidstro.

For mer informasjon se: www.kiwa.com og www.lieblikk.no

Kommenter artikkelen
Anbefalte artikler

Nyhetsbrev

Send til en kollega

0.316